Skip to content

Banquet Group Photo

Faculty

Teaching Awards

The College of Liberal Arts employs more than 300 dedicated faculty to mold the minds of over 4,000 students in 12 departments. Members of our world-class faculty are nationally and internationally recognized as experts in their field and renowned for their award-winning research.

Faculty teaching awards are listed below:

UT System Academy of Distinguished Teachers [inaugurated 2013]  
2013 David Silva (Vice-Provost) Linguistics & TESOL
2014 Ken Roemer English
UT System Regents Outstanding Teaching Awards  
2012 Christopher Conway Modern Languages
2009 David Silva (Vice-Provost) Linguistics & TESOL
2012 Elisabeth Cawthon History
2009 Elizabeth Morrow Music
2010 Joanna Johnson English
2012 Jonathon Davis-Secord English & Philosophy
2013 Josephine Caldwell-Ryan Anthropology
2011 Ken Roemer English
2011 Laura Kopchick English
2011 Peggy Kulesz English
2013 Rebecca Deen Political Science
2011 Stacy Alaimo English
2012 Victoria Farrar-Myers Political Science
2015 A. Raymond Elliot Modern Languages
2015  Jeffrey Witzel Linguistics
Members of the UTA Academy of Distinguished Teachers  
2003 Alan Saxe Political Science
2010 Charles Chiaisson Philosophy (Classics)
2011 Chris Conway Modern Languages
2005 David Silva Linguistics
1999 Donald G. Kyle History
1996 Elisabeth Cawthon History
2008 Elizabeth Morrow Music
2009 Harry Reeder Philosophy
2000 Joseph A. Ignagni Political Science
1998 Karin McCallum History
1998 Kenneth Roemer English
2014 Raymond Elliott Modern Languages
2007 Rebecca Deen Political Science
2013 Robert Kunovich Sociology and Anthropology
2010 Stacy Alaimo English
1996 Stanley Palmer History
2011 Victoria Farrar-Myers Political Science
2015 Alicia Rueda-Acedo Modern Languages
President's Award for Undergraduate Teaching [formerly the UTA Chancellor's Council Award and the AMOCO Award]  
1972 Allan Saxe Political Science
1981 Arlie V. Goyne Jr. English
1976 Charles McDowell Foreign Languages
1973 Charles McDowell Foreign Languages
2013 Darryl Lauster Art and Art History
1990 Donald G. Kyle History
1993 Elisabeth Cawthon History
1983 Gary Stark History
2010 Graham Hunt Music
1991 Harry Reeder Philosophy and Humanities
1998 Joseph A. Ignagni Political Science
2007 Joyce Goldberg History
1988 Kenneth M. Roemer English
1987 Mary Ridgway Exercise Sports Activities
2003 Rebecca Deen Political Science
2007 Stacy Alaimo English
1994 Stanley Palmer History
2001 Victoria A. Farrar-Myers Political Science
2015 Naomi Cleghorn Anthropology
Provost's Award/Ward Endowment for Excellence in Teaching [Awarded to Adjuncts and Non-Tenure Track Faculty]  
2001 Eric J. Bosterli History
2009 Joanna Johnson English
2012 Joci Ryan Anthropology
2011 Jonathon Davis-Secord English
2010 Laura Kopchick English
2007 Peggy Kulesz English
2003 Vicki Sapp English
2015 Sabine Harvey Modern Languages
2015 Alicia Soueid Modern Languages
President's Award for Excellence in Distance Education Teaching  
2004 Caryl Segal Criminology & Criminal Justice
2014 Klaus Driessen Modern Languages
2013 Peggy Kulesz English
2009 Sara Skiles-Dutoit Sociology & Anthropology
2011 Shelley Christie English
Minnie Piper Stevens Foundation Piper Professor: Outstanding University Professor in Texas  
1977 Allan Saxe Political Science
1983 Andy Anderson Art
1963 Luther Hagard Political Science
2011 Kenneth Roemer English
1966 Cothburn O'Neal English
1959 George Wolfskill History
Minnie Piper Stevens Foundation Piper Professor Nominee  
1982 Andy Anderson Art
1980 Charles McDowell Foreign Languages and Linguistics
1976 Charles McDowell Foreign Languages & Linguistics
1992 Dana Dunn Sociology
2004 Dennis Maher Theatre Arts
2002 Donald Kyle History
1998 Elisabeth Cawthon History
1983 Getrude Golladay English
1977 Hamblett Political Science
2010 Kenneth Roemer English
1988 Kenneth Roemer English
1984 Louanne Frank English
2003 Martin Danahay English
2007 Richard Francaviglia History
2012 Stacy Alaimo English
1999 Stanley Palmer History
1978 West History
College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award [inaugurated 2012]  
2014 Alicia Rueda-Acedo Modern Languages
2014 Charla Markham Shaw Communication
2012 Darryl Lauster Art and Art History
2014 Kenyon Zimmer History
2013 Naomi Cleghorn Anthropology
2013 Penelope Ingram English
2014 Raymond Elliott Modern Languages
2012 Robert Kunovich Sociology
2014 Szu-yen Modern Languages
2014 Thomas Christie Communication
2014 Neal Liang Modern Languages
2016 Penny Ingram English
2016 Anne Healy Theatre Arts
2015 James Warren English
2015 Lonny Harrison Modern Languages
Dean's Accolade Award formerly the Alicia Wilkerson [Smotherman Award]  
2013 James Warren English
2013 Jeffrey Witzel Linguistics
2013 Lance Liguez Communication
2012 Andrew Clark Communication
2012 Charla Markham Shaw Communication
2012 David Silva LING
2012 Michael Varner MUSI
2012 Sasha Grant Communication
2013 Cedric May English
2014 Laurel Smith Stvan Linguistics
2014 Ya'Ke Smith Art and Art History
2014  Julian Rodriguez Communication
2014 Krystal Beamon Sociology
2015 Colleen Fitzgerald Linguistics
2015 Nancy Palmeri Art and Art History
2016 Naomi Cleghorn Anthropology
2016 Nancy Palmeri Art and Art History
2016 Jason Shelton Sociology
College of Liberal Arts Outstanding Lecturer Award [inaugurated 2012]  
2012 Ana Savic English
2013 Carlos Donjuan Art and Art History
2014 Cathy Forbes Music
2013 Gyde Martin English
2013 Jim Yakas Music
2012 Joci Ryan Anthropology
2014 Julian Rodriguez Communication
2014 Scott Ingram Anthropology
2012 Severine Rebourcet Modern Languages
2015 Matthew Clark Art and Art History
2016 Kathryn Warren English
College of Liberal Arts Outstanding Advisor Award [inaugurated 2012]  
2013 Alicia Soueid Modern Languages
2012 Charles Hermes Philosophy and Humanities
2013 Elise Elliott English
2014 Jessica Rose Art & Art History
2012 Natalie Gaupp Theatre Arts
2015 Bethany Schaffer English
2015 John Garrigus History
2016 Barrie Hill Communication
2016 Amy Austin Modern Languages
College of Liberal Arts Exemplary Service Award [inaugurated 2013]  
2013 Elisabeth Cawthon History
2014 Sarah Rose History
2015 Cathy Moseley Criminal Justice
2016 Ami Keller College of Liberal Arts Office
Gertrude Golladay Memorial Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded by the Liberal Arts Constituency Council [students]  
2001 Alejandro del Carmen Criminology and Criminal Justice
2008 Allan Saxe Political Science
2007 Allan Saxe Political Science
2010 Allan Saxe Political Science
1986 Allan Saxe Political Science
2013 Andrew Clark Communication
2004 Andrew Gaupp Theatre Arts
1998 Beth Anne Shelton Sociology & Anthropology
2003 Charla Markham-Shaw Communication
1996 Chinita A. Heard Criminology and Criminal Justice
1994 Dallas L. Lacy English
1992 Dana L. Dunn Sociology and Anthropology
1995 David J. Silva Linguistics Program
2000 Donald Kyle History
1991 Elizabeth Cawthon History
2005 Elmer Polk Criminology and Criminal Justice
1999 Gail O'Brien Criminology and Criminal Justice
1998 George Chave Music
1988 Ira Colby Sociology and Anthropology
1993 James W. Stevens Political Science
2012 Jaya Davis Criminology and Criminal Justice
1989 Jerry Rodnitzky History
1997 Joe Chapa Theatre Arts Program
1997 Joseph A. Ignagni Political Science
1985 Joyce Goldberg History
1992 Mark Thompson Exercise Sports
1988 Mary Ridgway Exercise Sports
2002 Rebecca Deen Political Science
2006 Rhonda Dobbs Criminology and Criminal Justice
2011 Shelley Wigley Communication
1999 Simone Turbeville English
2009 Stanley Palmer History
1990 Ted R. Watkins Sociology and Anthropology
1987 Thomas Prehoditch Political Science
2011 William Arce English
1990 Wm. Marvin Dulaney History
Outstanding Adjunct Teacher Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded by the Liberal Arts Constituency Council [students]   
2014 Geoffrey Campbell Communication
2012 Mindia Whittier Communication
2011 Jonathan Davis-Secord English
2009 Leonardo (Buddy) Strittmatter Modern Languages
2008 Cynthia Northrup History
2007 Cynthia Northrup History
2006 Patricia Eddings Criminology and Criminal Justice
2005 James Hawthorne Criminology and Criminal Justice
2004 James Hawthorne Criminology and Criminal Justice
2003 Cora Mosley Criminology and Criminal Justice
2002 Dallas Lacy English
2001 Eric Bolsterli History
2000 Vicki Sapp English
College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award for Distance Education   
2016 Kim Breuer History
2015 Catherine Ortiz Modern Languages