Upcoming Events/Buy Tickets

Saturday, April 2nd

Blue Grey Football Combine (Day 1)

Blue Grey Football will be hosting the 2016 Southwest Regional Combine at the University of Texas at Arlington's Maverick Stadium.

Address:

1307 West Mitchell Street     Arlington, TX 76019

Schedule:

8:00 a.m. - Registration

9:00 a.m. - Combine Begins

4:00 p.m. - Combine Ends

For more information regarding this event, please visit their website here.


Sunday, April 3rd

Blue Grey Football Combine (Day 2)

Blue Grey Football will be hosting the 2016 Southwest Regional Combine at the University of Texas at Arlington's Maverick Stadium.

Address:

1307 West Mitchell Street     Arlington, TX 76019

Schedule:

8:00 a.m. - Registration

9:00 a.m. - Combine Begins

4:00 p.m. - Combine Ends

For more information regarding this event, please visit their website here.


Friday, April 8th

SOTX Area 11 Games (Day 1)

Registration:            10:00 a.m. (located in classroom on ground level under Press Box)

Coaches Meeting:     11:00 a.m. (located in classroom on ground level under Press Box)

Competition Begins:   1:00 p.m.

Opening Ceremonies:  6:00 p.m. (Celghorn to perform as Special Guest)

For more information about the 2016 SOTX Area 11 Spring Games, please visit their website here.


Saturday, April 9th

SOTX Area 11 Games (Day 2)

Coaches Meeting:       7:15 a.m. (located in classroom on ground level under Press Box)

Competition Begins:   8:00 a.m.

Competition Ends:      5:00 p.m.

For more information about the 2016 SOTX Area 11 Spring Games, please visit their website here.


Tuesday, April 12th

UIL District 4-6A Track Meet (Prelims)

Team Arrival & Gates Open:     7:00 a.m. - 7:30 a.m.

Scratch Meeting:                       8:30 a.m.

Field Events:                            10:00 a.m.

3200M Run:                              11:00 a.m.

Running Preliminaries:             

100M Hurdles & 110M Hurdles     3:00 p.m.

100M Dash                                  3:30 p.m.

400M Dash                                  4:00 p.m.

300M Intermediate Hurdles         4:30 p.m.

200M Dash                                  5:00 p.m.

Junior High Running Finals          5:45 p.m. - 9:35 p.m. 

                             


Wednesday, April 13th

UIL District 4-6A Track Meet

Team Arrival & Gates Open:     9:30 a.m. - 10:00 a.m.

Field Events:                             11:30 a.m.

Running Finals:             

4 x 100 Relay                              6:00 p.m.

800M Run                                    6:20 p.m.

100M Hurdles & 110M Hurdles      6:40 p.m.

100M Dash                                   7:00 p.m.

4 x 200 Relay                               7:20 p.m.

300M Intermediate Hurdles          8:00 p.m.

200M Dash                                   8:20 p.m.

1600M Run                                  8:40 p.m.

4 x 400 Relay                              9:00 p.m.


Friday, April 29th

UIL Regional I-6A & II-5A Track Meet

Field Events - Final:

9:00 a.m.  -  6A Girls Pole Vault                     
                    6A Boys Triple Jump
                    6A Girls Shot Put
                    5A Girls Long Jump
                    5A Boys High Jump
                    5A Boys Discus
10:30 a.m. - 3200 Meter Run
12:00 p.m. - 6A Girls Triple Jump
                    6A Boys Pole Vault
                    6A Boys Shot Put
                    5A Girls High Jump
                    5A Boys Long Jump
                    5A Girls Discus
Preliminaries for Running Events:
4:00 p.m. - 4x100 Meter Relay
4:40 p.m. - 100 Meter Low Hurdles (Girls)
4:55 p.m. - 110 Meter High Hurdles (Boys)
5:10 p.m. - 100 Meter Dash
5:35 p.m. - 4x200 Meter Relay
5:55 p.m. - 400 Meter Dash
6:15 p.m. - 300 Meter Intermediate Hurdles
6:40 p.m. - 200 Meter Dash
7:20 p.m. - 4x400 Meter Relay

Schedule is subject to change. More information coming soon.....


Saturday, April 30th

UIL Region I-6A & II-5A Track Meet


Field Events:

9:00 a.m.  -  6A Girls High Jump
                    6A Boys Long Jump
                    Discus
                    5A Girls Pole Vault
                    5A Boys Triple Jump
                    Girls Shot Put
12:00 p.m. - 6A Girls Long Jump
                    6A Boys High Jump
                    6A Girls Discus
                    5A Girls Triple Jump
                    5A Boys Shot Put
3:15 p.m.  -  Opening Ceremonies
Running Events - Finals:

3:30 p.m. - 4x100 Meter Relay
4:00 p.m. - 800 Meter Run
4:20 p.m. - 100 Meter Low Hurdles (Girls)
4:35 p.m. - 110 Meter High Hurdles (Boys)
4:50 p.m. - 100 Meter Dash
5:05 p.m. - 4x200 Meter Relay
5:20 p.m. - 400 Meter Dash
5:40 p.m. - 300 Meter Intermediate Hurdles
6:00 p.m. - 200 Meter Dash
6:15 p.m. - 1600 Meter Run
6:45 p.m. - 4x400 Meter Relay

Schedule is subject to change. More information coming soon.....