Skip to content

CAPPA Scholarship Recipients Recognized

April 22, 2016

In a ceremony attended by friends, family and colleagues, the recipients of scholarships for 2015-2016 were recognized by the CAPPA community on April 22, 2016. In addition, new honor society inductees were announced by faculty sponsors Professor Donald Gatzke and Professor David Coursey. The ceremony was hosted by CAPPA Dean Dr. Nan Ellin.

SCHOLARSHIPS

Texas Architectural Foundation scholarships:

The AIA Fort Worth Chapter Charles Adams Memorial Scholarship: Christian Gentry

The Mattia J. Flabiano Jr., Southwest Terrazzo Association Architecture Scholarship: Prarthan Shah

The El Paso Chapter AIA Scholarship for Graduate Studies: Joseph Boring

The Wichita Falls Chapter AIA Scholarship: Joel Hartmangruber

The 2015 Architecture Alumni Topping Out Scholarships: Megan Martinez and Iman Amini

The Dr. Paul Geisel Endowed Scholarship: Hamid Hajjafari

The R.L. “Jerry” And Lucille “Lucy” Mebus Public Service Graduate Fellowship: Denise Adame, Zoranna Jones, Salvador Portillo

The Nancy L. And Edward S. Overman Fellowship: Alexander Busken, Ryan Dollinger, Shelley Elliott, Samantha Gonzalez, Melissa Grace, Jeanette Martinez, Michelle Martinez Cervantes, Monja Memic, Athena Seaton, Rabia Suleiman, Hillory White

The David And Jerry Tees Endowed Scholarship: Jennifer Craig and Laura Mayfield

The Trey And Shana Yelverton Endowed Scholarship: Ali Mohammed Adil and Somayeh Moazzeni

The John W. Jackson Jr. Endowed Scholarship: Indira Manandhar

The Delbert A. Taebel Distance Education Scholarship: Melissa Grace and Porsche Randall

The George C. Campbell Endowed Scholarship: Kelly Dent and Chelsea Irby

The RPGA Design Group Endowment Scholarship: Iman Amini, Eunhee Cho, Reza Farajifard, Roja Rastegar

The Bennett Brenner Partners Graduate Fellowship: Sharbafi Farnoosh and Ali Khoshkar

The AIA Fort Worth Graduate Fellowship in Honor of Suzie Adams: Carlos Cutting, Clarissa Steier, Jordan Moses

Visiting Professor Book Awards: Porter Fuqua and Jacquelyn French

The Alpha Rho Chi Award: Rachel Fisher and David Rader

The Henry Adams certificate of merit for the 2nd ranked graduate: Anastasiya Chybireva-Fender

The Henry Adams medal and certificate of merit for to the top-ranked graduate: Joshua Hallett

The Most Distinguished Graduate Award: Benoit Thiercelin

HONOR SOCIETY INDUCTION

Tau Sigma Delta, the national honor society in architecture and the allied arts for students in the top 20% of their class: Tajiri Fernandez, Maura Forno, Roland Gentry, Murphy La, Miriela Rico Monteiro, Molly Plummer, Riza Pradhan, Prarthan Shah

Pi Alpha Alpha, the national honor society for public affairs and administration: Floyd Burton II, Joycelyn Caesar, Kelly Dent, Evan Groeschel, Tarsha Hardy, Tonelli Hatley, DeVon Mosley, Salvador Portillo, Diamilatou Sow, Christopher Taylor, Andrew Velasquez

COMMENDATIONS

School of Architecture Faculty Commendation Award for Design Excellence and Academic Achievement: Samantha Doerge, Alexei Dukov, Laurel Gage, Joel Hartmangruber, Nicole Hester, Ali Khoshkar, Krittamook Kitrungoengkul, Hoang Le, Johnny Limones, Miguel Mendez-Paredon, Trenton Parker, Kelly Suppes, Erik Torres, Yuan Zhang

tau sigma delta

Tau Sigma Delta inductees

Pi Alpha Alpha

Pi Alpha Alpha inductees

SoA commendation

School of Architecture Faculty Commendation Award for Design Excellence and Academic Achievement recipients