Skip to content. Skip to main navigation.

College of Engineering Awards

Below are many of the award recipients honored by the College of Engineering.

Hall of Achievement

Membership in the Hall of Achievement is accorded to individuals who, through their performance and example, have made significant contributions to the engineering profession. It is an honor given to a distinguished few in recognition of exceptional achievements. Enrollment in the Hall of Achievement is an acknowledgement of superior performance by an engineer.

YearRecipient
1979 Richard E. Adams - General Dynamics
Cecil H. Green - Texas Instruments
Burl B. Hulsey - Texas Utilities
Joe J. Rady - Rady & Associates
1980 T. Louis Austin - Texas Utilities
Jack S. Kilby Texas Instruments
B. J. Lancaster Arco Oil & Gas
Robert L. Nichols Freese & Nichols
Robert J. Patton Vought Corporation
Andrew P. Rollins Jr. Maj. Gen., US Army (ret.)
1982 A. Earl Cullum Jr. Consulting Engineer
Jan M. Drees Bell Helicopter-Textron
Felix W. Fenter Vought Corporation
Marvin Gearhart Gearhart Industries
1983 J. D. Greenwade Houston Lighting & Power
James R. Lightner Electrospace Systems, Inc.
Herbert F. Rogers General Dynamics
Phillip S. Sizer Otis Engineering
1984 Joe C. Culp Rockwell International
George H. Heilmeier Texas Instruments
Robert R. Lynn Bell Helicopter-Textron
Robert N. Parker Vought Corporation
1985 Charles A. Anderson General Dynamics
Kent M. Black Rockwell International
James E. Cook Gifford-Hill & Co. Inc.
Robert W. Stoner Vought Corporation
1986 Roland Hayden Arizona State University
William B. Mitchell Texas Instruments
Albert H. Halff Albert H. Halff Associates
Harold Sobol Rockwell International
1987 Edward M. Pertushka General Dynamics
Hugh G. Robinson Cityplace Devel. Corp.
E.E. Scarth Texas Utilities Electric Co.
Glenn Gaustad Texas Instruments
1988 Wendell H. Nedderman UT Arlington
Jack Woolf UT Arlington
1989 John Roach Tandy Corporation
1990 E. Gene Keiffer E Systems, Inc.
1991 Charles N. Lynk Jr. Motorola
1992 Jan Collmer Collmer Semiconductor, Inc.
1993 W. Don Dickson E Systems, Inc.
Robert E. Hill Brokette/Davis/Drake
1994 Willie A. "Bill” Baker UT Arlington
1996 LeRoy Burch Gifford-Hill & Co. Inc.
1997 John H. McElroy UT Arlington
Floyd L. Cash UT Arlington
1998 Kalpana Chawla NASA
Karan Harbison UT Arlington
1999 J. Royce Lummus Lockheed Martin
Tommy Thompson BioMax Technologies
2000 Michael Bielinski N Vision Design
Robert C. Van Siclen Lockheed Martin
2001 Craig Murphy Sabre Inc.
Akira Ishikawa Ball Semiconductor, Inc.
2002 Bradley R. Bradford Nat’l Semiconductor, Inc.
2003 Frank J. Cappuccio Lockheed Martin
2004 Charles A. Sorber University of Texas System
Della Williams Williams-Pyro
2005 Mike Glinski General Motors
2006 Alfred R. Potvin Consultant
2007 Larry Hornbeck Texas Instruments
2008 Alan M. Boeckmann Fluor Corporation
2009 James M. Crites DFW International Airport
2010 Joe L. Barton U.S. House of Representatives
2011 Matt Blanton STARTech Early Ventures
2012 Allen Bowling Texas Instruments
2013 No Award Given
2014 Walter Chiang Chiang, Patel and Yerby, Inc.
2015 Mike Greene Energy Future Holdings Co.
2016 Krish Prabhu AT&T

Back to Top






Distinguished Alumni Award

The Distinguished Alumnus Award honors graduates and former students who have made significant contributions to society, and whose accomplishments and careers have brought credit to the University. This individual is distinguished in his/her chosen business, profession or life work, has received personal recognition from contemporaries, has participated in leadership roles within his/her community, and has demonstrated, through word and deed, the importance of his/her education at The University of Texas at Arlington.

YearRecipient
1971 H. Earl Singleton
1973 Edwin L. Hamilton
1974 Wayne E. Glenn
1975 H.J. Haynes and Paul E. Yarborough Jr.
1979 Mo-Shing Chen
1982 Joseph J. Rady
1984 Wendell H. Nedderman
1987 Robert L. Stewart
1988 Glenn Gaustad
1989 J. Jan Collmer
1991 John D. Patterson and C. Marvin Applewhite
1993 Safi Qureshey
1995 C. Roland Haden
1996 T. Anthony Reid
1997 Jim Oliphant
1998 Sam Simonian and Elie Akilian
1999 Dick Moeller
2000 Walter Sonneborn
2001 James Royce Lummus Jr.
2002 Robert C. Davis
2003 George F. Pickett
2004 Michael S. Greene
2005 Gary Trietsch
2006 Lawrence W. Stephens
2007 Kelcy Warren
2008 Jeff Smith
2009 Rudy Garcia
2010 Clifford Hahne
2011 Keith D. Weiss
2012 Charles H. Goodman and David L. Hunn
2013 Arun Bhikshesvaran
2014 James Greer
2015 Raj Malik

Back to Top






Excellence in Research Award

The Excellence in Research Award winners are distinguished scholars who have demonstrated their scholarship by advancing the state of knowledge in their chosen field of research. Selected by a committee of peers, the College of Engineering Excellence in Research Award is given annually to the professor who best meets the standard of research excellence required of this prestigious award.

YearRecipient
1983 Mo-Shing Chen
1984 A. Haji-Sheikh
1985 K. R. Rao
1986 Robert L. Yuan
1987 Adrian K. Fung
1988 Dale Anderson
1989 Syed Qasim
1990 Ron Carter
1991 Charles Chuong, William Nunnally, and Seung Mun You
1992 Frank Lewis
1993 Robert Magnusson and Wei-Jen Lee
1994 Bo Wang
1995 Ray Shoults
1996 Kambiz Alavi
1997 Donald H. Liles
1998 Behrooz Shirazi
1999 Wen Chan
2000 Pranesh B. Aswath
2001 John Priest
2002 Venkat Devarajan
2003 Sajal Das
2004 Diane Cook
2005 Anand J. Puppala
2006 Sharma Chakravarthy
2007 Choong-Un Kim
2008 Hanli Liu
2009 J.C. Chiao
2010 Liping Tang
2011 Ali Abolmaali
2012 Qilian Liang
2013 Weidong Zhou
2014 Mario Romero-Ortega
2015 Chris Ding
2016 Samir Iqbal and Kytai Nguyen

Back to Top






Outstanding Early Career Faculty Award

The Outstanding Early Career Faculty Award is given annually to the young tenure track faculty member judged to be the most promising as a teacher and scholar based upon the body of work accomplished while in the College.

YearRecipient
1986 A. J. Blanchard
1987 George V. Kondraske
1988 Krishna Kavi
1989 Jonathan Bagby and Bob Weems
1990 T. J. Sheih
1991 David Klemer
1992 Siamak Ardekani
1993 Theresa Maldonado
1994 Pranesh B. Aswath
1995 Diane Cook
1996 Seung Mun You
1997 Saibun Tjuatja
1998 Lonnie Welch
1999 Hanli Liu
2000 Lawrence Holder
2001 Anand J. Puppala
2002 Choong-Un Kim
2003 Laureano Hoyos and Soontorn Oraintara
2004 Manfred Huber and Meng Tao
2005 Qilian Liang
2006 Melanie L. Sattler
2007 Jean Gao
2008 Yonghe Liu
2009 Seong Jin Koh
2010 Kytai Truong Nguyen
2011 Jian Yang
2012 Mario Romero-Ortega
2013 Vassilis Athitsos
2014 Baohong Yuan
2015 Fuqiang Liu
2016 Ali Davoudi

Back to Top






Lockheed Martin Aeronautics Excellence in Teaching Award

Lockheed Martin Aeronautics Excellence in Teaching Award winners are distinguished educators who demonstrate their dedication to the teaching profession by their superior classroom instruction and exceptional interactions with students. Lockheed Martin sponsors the award in part to honor Robert Q. Lee, a Lockheed Martin engineer who served for several years on the advisory board for the College of Engineering, helping to raise the quality and reputation of the College’s programs and faculty.

YearRecipient
1982 Grover Grubb
1983 David Hullender
1984 Clyde Armstrong
1985 Kai-Shing Yeung
1986 Richard Rinewalt
1987 Elinor Pape
1988 Donald H. Liles
1989 Bob Woods
1990 Charles Smith and David Thompson
1991 Tom Petry and Ijaz Parpia
1992 Lynn Peterson and Theresa Maldonado
1993 Bob Weems and Dale Anderson
1994 Tom Lawley and Lloyd Gordon
1995 Behrooz Shirazi and Stephen Kugle
1996 Dan Tuckness and Siamak Ardekani
1997 F. A. Kamangar and Wendell Nedderman
1998 Vasant Prabhu and Bob P. Weems
1999 Ramez Elmasri and Lawerence B. Holder
2000 Diane Cook and William E. Dillon
2001 Piotr Gmytrasiewicz and Shekhar Govind
2002 Kevin Nelson and Ramesh Yerraballi
2003 Venkat Devarajan and Jonathan Bredow
2004 Kai Yeung
2005 Herbert W. Corley, Jr.
2006 Manfred Huber
2007 Roger Goolsby
2008 David Hullender
2009 Sajal K. Das
2010 Melanie Sattler
2011 J.-C. Chiao
2012 Wen Chan
2013 Kambiz Alavi
2014 Laureanos Hoyos
2015 Gergely Zaruba
2016 Kamesh Subbarao

Back to Top






Fay Van Dam Outstanding Staff Award

Fay Van Dam Outstanding Staff Award is presented to an engineering staff member in recognition of outstanding performance and dedication to the College.

YearRecipient
1992 Ava Chapman, Azalee Tatum, and Barbara Sanderson
1993 Randall Coburn, Bill Reiss, and Sue Knight
1994 Christy Murphy, Evanita Bickle, and Richard Bohls
1995 Sharon Thomas
1996 Ginny Bowers and Jimmie Holland
1997 Marjorie Kohler and Ann von der Heide
1998 Judy Gomez
1999 Pamela McBride
2000 Barbara Wallace
2001 Prudence Brett
2002 Larry Shepherd
2003 Ginny Bowers
2004 Bito Irie and Ann Lewiston
2005 Janet Gober
2006 Cindy G. Smith
2007 Sherri Warwick
2008 Donna Woodhead
2009 Paul Shover
2010 Jennifer Standlee
2011 Terri Earle
2012 Lanie Gordon
2013 Gail Paniuski and Chris Carter
2014 Bito Irie
2015 Kathy Priester
2016 Sara Ridenour

Back to Top






Outstanding Student Leader Award

The Outstanding Student Leader Award annually recognizes an outstanding student leader in the College of Engineering. Winners are awarded a scholarship and selected based on leadership qualities such as reliability, dependability, initiative, and willingness to participate in a variety of activities.

YearRecipient
2005 Obiorah Oji
2006 Karina Solorio
2007 Kristina Blackwell
2008 Christopher Harrison
2009 Jamila Philips
2010 John Haroutunian
2011 Sarah Hussein
2012 Monica Hew
2013 Katia Gomez
2014 Yara Hussein
2016 Liberty Schmidt
 ∧