Awards

Person using whiteboard

Research Awards

CoLA faculty have embarked upon ambitious projects that pair them with investigators from other disciplines as part of a new Digital Arts and Humanities Initiative.

The College of Liberal Arts employs more than 300 dedicated faculty to mold the minds of over 4,000 students in 12 departments. Members of our world-class faculty are nationally and internationally recognized as experts in their field and renowned for their award-winning research.

 2013
 Mary Vaccaro
 Art + Art History
 2008  Wendy Faris
 English
 2007
 David Keens
 Art + Art History
 2006
 Jerold Edmonson
 Linguistics and TESOL
 2005
 Kenneth M. Roemer
 English
 2004
 Susan Hekman
 Political Science
 2004
 Richard Francaviglia
 History
 2004
 Joseph W. Bastien
 Anthropology


 2011  Douglas Richmond
 History
 2005  Wendy B. Faris
 English
 2005  Jerold A. Edmondson
 Linguistics and TESOL
 2004  Kenneth M. Roemer
 English
 2000  Richard V. Francaviglia
 History
 1998  Susan Hekman
 Political Science
 1993  Linton Powell
 Music
 1993  Joesph W. Bastien
 Sociology and Anthropology
 1990  Robert Longacre
 Linguistics Program
 1985  Vincent Bruno
 Art + Art History
 1979  David Keens
 Art + Art History


 2012  Ya'Ke Smith
 Art + Art History
 2009  Mary Vaccaro
 Art + Art History
 2006  Laurin Porter
 English
 1999  Deborah Reed-Danahay
 Sociology and Anthropology
 1998  Beth Wright
 Art + Art History
 1996  Christopher C. Morris
 History
 1995  C. Jan Swearingen
 English
 1989  Stanley Palmer
 History
 1988  Dale Story
 Political Science
 1984  Jerold Edmondson
 Linguistics Program
 1983  Sandra Myres
 History
 1983  Sandra Myres
 History
 1983  Anthony C. Anderson
 Art + Art History
 1982  C. W. Postlewate
 Music
 1981  Charles W. Royster
 History
 1980  Joseph W. Bastien
 Sociology and Anthropology

UT System Academy of Distinguished Teachers [inaugurated 2013]

 Year  Name  Department
 2014  Ken Roemer
 English
 2013  David Silva (Vice-Provost)
 Linguistics and TESOL

 

UT System Regents Outstanding Teaching Awards

 Year  Name  Department
 2015  Jeffery Witzel
 Linguistics
 2015  A. Raymond Elliot
 Modern Languages
 2013  Rebecca Deen
 Political Science
 2013  Josephine Caldwell-Ryan
 Anthropology
 2012  Victoria Farrar-Myers
 Political Science
 2012  Jonathon Davis-Secord
 English & Philosophy
 2012  Elisabeth Cawthon
 History
 2012  Christopher Conway
 Modern Languages
 2011  Stacy Alaimo
 English
 2011  Peggy Kulesz
 English
 2011  Laura Kopchickr  English
 2011  Ken Roemer
 English
 2010  Joanna Johnson
 English
 2009  Elizabeth Morrow
 Music
 2009  David Silva (Vice-Provost)
 Linguistics and TESOL

 

Members of the UTA Academy of Distinguished Teachers

 Year  Name  Department
 2015  Alicia Rueda-Acedo
 Modern Languages
 2014  Raymond Elliott
 Modern Languages
 2013  Robert Kunovich
 Sociology & Anthropology
 2011  Victoria Farrar-Myers
 Political Science
 2011  Chris Conway
 Modern Languages
 2010  Stacy Alaimo
 English
 2010  Charles Chiaisson
 Philosophy (Classics)
 2009  Harry Reeder
 Philosophy
 2008  Elizabeth Morrow
 Music
 2007  Rebecca Deen
 Political Science
 2005  David Silva
 Linguistics
 2003  Alan Saxe
 Political Science
 2000  Joseph A. Ignagni
 Political Science
 1999  Donald G. Kyle
 History
 1998  Karin McCallum
 History
 1998  Kenneth Roemer
 English
 1996  Stanley Palmer
 History
 1996  Elisabeth Cawthon
 History

 

President's Award for Undergraduate Teaching [formerly the UTA Chancellor's Council Award and the AMOCO Award]

 Year  Name  Department
 2015  Naomi Cleghorn
 Anthropology
 2013  Darryl Lauster
 Art + Art History
 2010  Graham Hunt
 Music
 2007  Stacy Alaimo
 English
 2007  Joyce Goldberg
 History
 2005  Rebecca Deen
 Political Science
 2001  Victoria A. Farrar-Myers
 Political Science
 1998  Joseph A. Ignagni
 Political Science
 1994  Stanley Palmer
 History
 1993  Elisabeth Cawthon
 History
 1991  Harry Reeder
 Philosophy & Humanities
 1990  Donald G. Kyler
 History
 1988  Kenneth M. Roemer
 English
 1987  Mary Ridgway
 Exercise Sports Activities
 1983  Gary Stark
 History
 1981  Arlie V. Goyne Jr.
 English
 1976  Charles McDowell  Foreign Languages
 1973  Charles McDowell
 Foreign Languages
 1972  Allan Saxe
 Political Science

 

Provost's Award/Ward Endowment for Excellence in Teaching [Awarded to Adjuncts and Non-Tenure Track Faculty]

 Year  Name  Department
 2015  Alicia Soueid
 Modern Languages
 2015  Sabine Harvey
 Modern Languages
 2012  Joci Ryan
 Anthropology
 2011  Jonathon Davis-Secord
 English
 2010  Laura Kopchick
 English
 2009  Joanna Johnson
 English
 2007  Peggy Kulesz
 English
 2003  Vicki Sapp
 English
 2001  Eric J. Bosterli
 History

 

President's Award for Excellence in Distance Education Teaching

 Year  Name  Department
 2014  Klaus Driessen
 Modern Languages
 2013  Peggy Kulesz  English
 2011  Shelly Christie
 English
 2009  Sara Skiles-Dutoit
 Sociology & Anthropology
 2004  Caryl Segal
 Criminology & Criminal Justice

 

Minnie Piper Stevens Foundation Piper Professor Nominee

 Year  Name  Department
 2012  Stacy Alaimo
 English
 2012  Kenneth Roemer
 English
 2007  Richard Francaviglia
 History
 2004  Dennis Maher
 Theatre Arts
 2003  Martin Danahay
 English
 2002  Donald Kule
 History
 1999  Stanley Palmer
 History
 1998  Elisabeth Cawthorn
 History
 1992  Dana Dunn
 Sociology
 1988  Kenneth Roemer  English
 1984  Louanna Frank
 English
 1983  Getrude Golladay
 English
 1982  Andy Anderson
 Art
 1980  Charles McDowell  Foreign Languages & Linguistics
 1978  West  History
 1977  Hamblett  Political Science
 1976  Charles McDowell
 Foreign Languages & Linguistics

 

College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award [inaugurated 2012]

 Year  Name  Department
 2016  Anne Healy
 Theatre Arts
 2016  Penny Ingram
 English
 2015  Lonny Harrison
 Modern Languages
 2015  James Warren
 English
 2014  Neal Liang
 Modern Languages
 2014  Thomas Christie
 Communication
 2014  Szu-yen  Modern Languages
 2014  Raymond Elliott
 Modern Languages
 2014  Kenyon Zimmer
 History
 2014  Charla Markham Shaw
 Communication
 2014  Alicia Rueda-Acedo
 Modern Languages
 2013  Penelope Ingram
 English
 2013  Naomi Cleghorn
 Anthropology
 2012  Robert Kunovich
 Sociology
 2012  Darryl Lauster
 Art + Art History

 

Dean's Accolade Award [formerly the Alicia Wilkerson Smotherman Award]

 Year  Name  Department
 2016  Jason Shelton
 Sociology
 2016  Nancy Palmeri
 Art + Art History
 2016  Naomi Cleghorn
 Anthropology
 2015  Nancy Palmeri
 Art + Art History
 2015  Colleen Fitzgerald
 Linguistics
 2014  Krystal Beamon
 Sociology
 2014  Julian Rodriguez
 Communication
 2014  Ya'KeSmith
 Art + Art History
 2014  Laurel Smith Stvan
 Linguistics
 2013  Cedric May
 English
 2013  Lance Liguez
 Communication
 2013  Jeffery Witzel
 Linguistics
 2013  James Warren
 English
 2012  Sasha Grant
 Communication
 2012  Michael Varner
 Music
 2012  David Silva
 Linguistics
 2012  Charla Markham Shaw
 Communication
 2012  Andrew Clark
 Communication

 

College of Liberal Arts Outstanding Lecturer Award [inaugurated 2012]

 Year  Name  Department
 2016  Kathryn Warren
 English
 2015  Matthew Clark
 Art + Art History
 2014  Scott Ingram
 Anthropology
 2014  Julian Rodriguez
 Communication
 2014  Cathy Forbes
 Music
 2013  Jim Yakas
 Music
 2013  Gyde Martin
 English
 2013  Carlos Donjuan
 Art + Art History
 2012  Severine Rebourcet
 Modern Languages
 2012  Joci Ryan
 Anthropology
 2012  Ana Savic
 English

 

College of Liberal Arts Outstanding Advisor Award [inaugurated 2012]

 Year  Name  Department
 2016  Amy Austin
 Modern Languages
 2016  Barrie Hill
 Communication
 2015  John Garrigus
 History
 2015  Bethany Schaffer
 English
 2014  Jessica Rose
 Art + Art History
 2013  Elise Elliott
 Engish
 2013  Alicia Soueid
 Modern Languages
 2012  Natalie Gaupp
 Theatre Arts
 2012  Charles Hermes
 Philosophy & Humanities

 

College of Liberal Arts Exemplary Service Award [inaugurated 2013]

 Year  Name  Department
 2016  Ami Keller
 College of Liberal Arts Office
 2015  Cathy Moseley
 Criminal Justice
 2014  Sarah Rose
 History
 2013  Elisabeth Cawthon
 History

 

Gertrude Golladay Memorial Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded by the Liberal Arts Constituency Council [students]

 Year  Name  Department
 2013  Andrew Clark
 Communication
 2012  Jaya Davis
 Criminology and Criminal Justice
 2011  William Arce
 English
 2011  Shelley Wigley
 Communication
 2010  Allan Saxe  Political Science
 2009  Stanley Palmer
 History
 2008  Allan Saxe  Political Science
 2007  Allan Saxe  Political Science
 2006  Rhonda Dobbs
 Criminology and Criminal Justice
 2005  Elmer Polk
 Criminology and Criminal Justice
 2004  Andrew Gaupp
 Theatre Arts
 2003  Charla Markham-Shaw
 Communication
 2002  Rebecca Dean
 Political Science
 2001  Alejandro del Carmen
 Criminology and Criminal Justice
 2000  Donald Kyle
 History
 1999  Simone Turbeville
 English
 1999  Gail O'Brien
 Criminology and Criminal Justice
 1998  George Chave
 Music
 1998  Beth Anne Shelton
 Sociology & Anthropology
 1997  Joseph A. Ignagni
 Political Science
 1997  Joe Chapa
 Theatre Arts Program
 1996  Chinita A. Heard
 Criminology and Criminal Justice
 1995  David J. Silva
 Linguistics Program
 1994  Dallas L. Lacy
 English
 1993  James W. Stevens
 Political Science
 1992  Mark Thompson
 Exercise Sports
 1992  Dana L. Dunn
 Sociology & Anthropology
 1991  Elizabeth Cawthon
 History
 1990  Wm. Marvin Dulaney
 History
 1990  Ted R. Watkins
 Sociology & Anthropology
 1989  Jerry Rodnitzky
 History
 1988  Mary Ridgway
 Exercise Sports
 1988  Ira Colby
 Sociology & Anthropology
 1987  Thomas Prehoditch
 Political Science
 1986  Allan Saxe
 Political Science
 1986  Joyce Goldberg
 History

 

Outstanding Adjunct Teacher Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded by the Liberal Arts Constituency Council [students]

 Year  Name  Department
 2014  Geoffrey Campbell
 Communication
 2012  Mindia Whittier
 Communication
 2011  Jonathan Davis-Secord
 English
 2009  Leonardo (Buddy) Strittmatter
 Modern Languages
 2008  Cynthia Northrup  History
 2007  Cynthia Northrup
 History
 2006  Patricia Eddings
 Criminology and Criminal Justice
 2005  James Hawthorne  Criminology and Criminal Justice
 2004  James Hawthorne
 Criminology and Criminal Justice
 2003  Cora Mosley
 Criminology and Criminal Justice
 2002  Dallas Lacy
 English
 2001  Eric Bolsterli
 History
 2000  Vicki Sapp
 English

 

College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award for Distance Education

 Year  Name  Department
 2016  Kim Breuer
 History
 2015  Catherine Ortiz
 Modern Languages
COLA Faculty Awards Logo

Faculty Awards

Each year, the College of Liberal Arts recognizes its outstanding faculty for their tireless efforts in furthering CoLA’s mission, vision, and commitment to elevate the human condition through creativity, innovation, diversity, and exploration of curiosity in and around the UT Arlington campus community.

Student Awards

acCOLAdes

The acCOLAdes event is a recognition ceremony for student recipients of awards and scholarships from the College of Liberal Arts (CoLA) and the University of Texas at Arlington. The CoLA students that receive recognition represent many disciplines, but they have one thing in common: a standard of excellence.

The 2018 acCOLAdes Ceremony is April'19, from 3:30 PM to 4 PM in the MAC, Lonestar Theatre. A reception is immediately following on the 2nd floor until 5:30 PM. All CoLA Faculty are invited to attend to honor student excellence. Select students will receive a personal invitation from the Dean to attend the ceremony.

The acCOLAdes ceremony allows an opportunity highlight student excellence in a single sitting, college-wide. We also want to acknowledge the generosity of CoLA friends and supporters and the long-term impacts which their gifts are having. The lengthy list of student achievers is reflecting the generous support of our these community partners and reflects great credit upon them, the College of Liberal Arts and The University of Texas at Arlington.

To learn more about opportunities to support student achievement and research, contact CoLA's Office of Development at (817) 272-6315 or (817) 272-6314.



View acCOLAdes winners and photo gallery