Internationally recognized faculty.

Research Awards

Current Research




The College of Liberal Arts employs more than 300 dedicated faculty to mold the minds of over 4,000 students in 12 departments. Members of our world-class faculty are nationally and internationally recognized as experts in their field and renowned for their award-winning research.

Members of the UTA Academy of Distinguished Scholars

+
2013
Mary Vaccaro
Art + Art History
2008
Wendy Faris
English
2007
David Keens
Art + Art History
2006
Jerold Edmonson
Linguistics and TESOL
2005
Kenneth M. Roemer
English
2004
Susan Hekman
Political Science
2004
Richard Francaviglia
History
2004
Joseph W. Bastien
Anthropology

University Award for Distinguished Record of Research or Creative Activity

+
2011
Douglas Richmond
History
2005
Wendy B. Faris
English
2005
Jerold A. Edmondson
Linguistics and TESOL
2004
Kenneth M. Roemer
English
2000
Richard V. Francaviglia
History
1998
Susan Hekman
Political Science
1993
Linton Powell
Music
1993
Joseph W. Bastien
Sociology and Anthropology
1990
Robert Longacre
Linguistics Program
1985
Vincent Bruno
Art and Art History
1979
David Keens
Art and Art History

University Award for Outstanding Research Achievement or Creative Accomplishment

+
2012
Ya'Ke Smith
Art and Art History
2009
Mary Vaccaro
Art and Art History
2006
Laurin Porter
English
1999
Deborah Reed-Danahay
Sociology and Anthropology
1998
Beth Wright
Art and Art History
1996
Christopher C. Morris
History
1995
C. Jan Swearingen
English
1989
Stanley Palmer
History
1988
Dale Story
Political Science
1984
Jerold Edmondson
Linguistics Program
1983
Sandra Myres
History
1983
Sandra Myres
History
1983
Anthony C. Anderson
Art and Art History
1982
C. W. Postlewate
Music
1981
Charles W. Royster
History
1980
Joseph W. Bastien
Sociology and Anthropology

College of Liberal Arts Award for Outstanding Research Achievement or Creative Accomplishment (inaugurated 2012)

+
2014
Ignacio Ruiz Perez
Modern Languages
2013
Ya'Ke Smith
Art and Art History
2013
Stacy Alaimo
English
2012
Sam Haynes
History

Teaching Awards

The College of Liberal Arts employs more than 300 dedicated faculty to mold the minds of over 4,000 students in 12 departments. Members of our world-class faculty are nationally and internationally recognized as experts in their field and renowned for their award-winning research.

Teaching Awards

+
UT System Academy of Distinguished Teachers [inaugurated 2013]
Year
Name
Department
2013
David Silva(Vice-Provost)
Linguistics &TESOL
2014
Ken Roemer
English

UT System Regents Outstanding Teaching Awards
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2009
David Silva(Vice-Provost)
Linguistics &TESOL
2009
Elizabeth Morrow
Music
2010
Joanna Johnson
English
2011
Ken Roemer
English
2011
Laura Kopchickr
English
2011
Peggy Kulesz
English
2011
Stacy Alaimo
English
2012
Christopher Conway
Modern Languages
2012
Elisabeth Cawthon
History
2012
Jonathon Davis-Secord
English & Philosophy
2012
Victoria Farrar-Myers
Political Science
2013
Josephine Caldwell-Ryan
Anthropology
2013
Rebecca Deen
Political Science
2015
A. Raymond Elliot
Modern Languages
2015
Jeffrey Witzel
Linguistics

Members of the UTA Academy of Distinguished Teachers
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2003
Alan Saxe
Political Science
2010
Charles Chiaisson
Philosophy (Classics)
2011
Chris Conway
Modern Languages
2005
David Silva
Linguistics
1999
Donald G. Kyle
History
1996
Elisabeth Cawthon
History
2008
Elizabeth Morrow
Music
2009
Harry Reeder
Philosophy
2000
Joseph A. Ignagni
Political Science
1998
Karin McCallum
History
1998
Kenneth Roemer
English
2014
Raymond Elliott
Modern Languages
2007
Rebecca Deen
Political Science
2013
Robert Kunovich
Sociology and Anthropology
2010
Stacy Alaimo
English
1996
Stanley Palmer
History
2011
Victoria Farrar-Myers
Political Science
2015
Alicia Rueda-Acedo
Modern Languages

President's Award for Undergraduate Teaching [formerly the UTA Chancellor's Council Award and the AMOCO Award]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2015
Naomi Cleghorn
Anthropology
2013
Darryl Lauster
Art and Art History
2010
Graham Hunt
Music
2007
Stacy Alaimo
English
2007
Joyce Goldberg
History
2003
Rebecca Deen
Political Science
2001
Victoria A. Farrar-Myers
Political Science
1998
Joseph A. Ignagni
Political Science
1994
Stanley Palmer
History
1993
Elisabeth Cawthon
History
1991
Harry Reeder
Philosophy and Humanities
1990
Donald G. Kyler
History
1988
Kenneth M. Roemer
English
1987
Mary Ridgway
Exercise Sports Activities
1983
Gary Stark
History
1981
Arlie V. Goyne Jr.
English
1976
Charles McDowell
Foreign Languages
1973
Charles McDowell
Foreign Languages
1972
Allan Saxe
Political Science

Provost's Award/Ward Endowment for Excellence in Teaching [Awarded to Adjuncts and Non-Tenure Track Faculty]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2015
Alicia Soueid
Modern Languages
2015
Sabine Harvey
Modern Languages
2012
Joci Ryan
Anthropology
2011
Jonathon Davis-Secord
English
2010
Laura Kopchick
English
2009
Joanna Johnson
English
2007
Peggy Kulesz
English
2003
Vicki Sapp
English
2001
Eric J. Bosterli
History

President's Award for Excellence in Distance Education Teaching
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2014
Klaus Driessen
Modern Languages
2013
Peggy Kulesz
English
2011
Shelley Christie
English
2009
Sara Skiles-Dutoit
Sociology & Anthropology
2004
Caryl Segal
Criminology & Criminal Justice

Minnie Piper Stevens Foundation Piper Professor Nominee
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2012
Stacy Alaimo
English
2010
Kenneth Roemer
English
2007
Richard Francaviglia
History
2004
Dennis Maher
Theatre Arts
2003
Martin Danahay
English
2002
Donald Kyle
History
1999
Stanley Palmer
History
1998
Elisabeth Cawthon
History
1992
Dana Dunn
Sociology
1988
Kenneth Roemer
English
1984
Louanne Frank
English
1983
Getrude Golladay
English
1982
Andy Anderson
Art
1980
Charles McDowell
Foreign Languages and Linguistics
1978
West
History
1977
Hamblett
Political Science
1976
Charles McDowell
Foreign Languages & Linguistics

College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award [inaugurated 2012]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Anne Healy
Theatre Arts
2016
Penny Ingram
English
2015
Lonny Harrison
Modern Languages
2015
James Warren
English
2014
Neal Liang
Modern Languages
2014
Thomas Christie
Communication
2014
Szu-yen
Modern Languages
2014
Raymond Elliott
Modern Languages
2014
Kenyon Zimmer
History
2014
Charla Markham Shaw
Communication
2014
Alicia Rueda-Acedo
Modern Languages
2013
Penelope Ingram
English
2013
Naomi Cleghorn
Anthropology
2012
Robert Kunovich
Sociology
2012
Darryl Lauster
Art and Art History

Dean's Accolade Award formerly the Alicia Wilkerson [Smotherman Award]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Jason Shelton
Sociology
2016
Nancy Palmeri
Art and Art History
2016
Naomi Cleghorn
Anthropology
2015
Nancy Palmeri
Art and Art History
2015
Colleen Fitzgerald
Linguistics
2014
Krystal Beamon
Sociology
2014
Julian Rodriguez
Communication
2014
Ya'Ke Smith
Art and Art History
2014
Laurel Smith Stvan
Linguistics
2013
Cedric May
English
2013
Lance Liguez
Communication
2013
Jeffrey Witzel
Linguistics
2013
James Warren
English
2012
Sasha Grant
Communication
2012
Michael Varner
Music
2012
David Silva
LING
2012
Charla Markham Shaw
Communication
2012
Andrew Clark
Communication

College of Liberal Arts Outstanding Lecturer Award [inaugurated 2012]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Kathryn Warren
English
2015
Matthew Clark
Art and Art History
2014
Scott Ingram
Anthropology
2014
Julian Rodriguez
Communication
2014
Cathy Forbes
Music
2013
Jim Yakas
Music
2013
Gyde Martin
English
2013
Carlos Donjuan
Art and Art History
2012
Severine Rebourcet
Modern Languages
2012
Joci Ryan
Anthropology
2012
Ana Savic
English

College of Liberal Arts Outstanding Advisor Award [inaugurated 2012]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Amy Austin
Modern Languages
2016
Barrie Hill
Communication
2015
John Garrigus
History
2015
Bethany Schaffer
English
2014
Jessica Rose
Art & Art History
2013
Elise Elliott
English
2013
Alicia Soueid
Modern Languages
2012
Natalie Gaupp
Theatre Arts
2012
Charles Hermes
Philosophy and Humanities

College of Liberal Arts Exemplary Service Award [inaugurated 2013]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Ami Keller
College of Liberal Arts Office
2015
Cathy Moseley
Criminal Justice
2014
Sarah Rose
History
2013
Elisabeth Cawthon
History

Gertrude Golladay Memorial Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded by the
Liberal Arts Constituency Council [students]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2013
Andrew Clark
Communication
2012
Jaya Davis
Criminology and Criminal Justice
2011
William Arce
English
2011
Shelley Wigley
Communication
2010
Allan Saxe
Political Science
2009
Stanley Palmer
History
2008
Allan Saxe
Political Science
2007
Allan Saxe
Political Science
2006
Rhonda Dobbs
Criminology and Criminal Justice
2005
Elmer Polk
Criminology and Criminal Justice
2004
Andrew Gaupp
Theatre Arts
2003
Charla Markham-Shaw
Communication
2002
Rebecca Deen
Political Science
2001
Alejandro del Carmen
Criminology and Criminal Justice
2000
Donald Kyle
History
1999
Simone Turbeville
English
1999
Gail O'Brien
Criminology and Criminal Justice
1998
George Chave
Music
1998
Beth Anne Shelton
Sociology & Anthropology
1997
Joseph A. Ignagni
Political Science
1997
Joe Chapa
Theatre Arts Program
1996
Chinita A. Heard
Criminology and Criminal Justice
1995
David J. Silva
Linguistics Program
1994
Dallas L. Lacy
English
1993
James W. Stevens
Political Science
1992
Mark Thompson
Exercise Sports
1992
Dana L. Dunn
Sociology and Anthropology
1991
Elizabeth Cawthon
History
1990
Wm. Marvin Dulaney
History
1990
Ted R. Watkins
Sociology and Anthropology
1989
Jerry Rodnitzky
History
1988
Mary Ridgway
Exercise Sports
1988
Ira Colby
Sociology and Anthropology
1987
Thomas Prehoditch
Political Science
1986
Allan Saxe
Political Science
1986
Joyce Goldberg
History

Outstanding Adjunct Teacher Award for Outstanding Teaching in the College of Liberal Arts Awarded
by the Liberal Arts Constituency Council [students]
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2014
Geoffrey Campbell
Communication
2012
Mindia Whittier
Communication
2011
Jonathan Davis-Secord
English
2009
Leonardo (Buddy) Strittmatter
Modern Languages
2008
Cynthia Northrup
History
2007
Cynthia Northrup
History
2006
Patricia Eddings
Criminology and Criminal Justice
2005
James Hawthorne
Criminology and Criminal Justice
2004
James Hawthorne
Criminology and Criminal Justice
2003
Cora Mosley
Criminology and Criminal Justice
2002
Dallas Lacy
English
2001
Eric Bolsterli
History
2000
Vicki Sapp
English

College of Liberal Arts Outstanding Teaching Award for Distance Education
YEAR
NAME
DEPARTMENT
2016
Kim Breuer
History
2015
Catherine Ortiz
Modern Languages

Student Awards

acCOLAdes

+

The acCOLAdes event is a recognition ceremony for student recipients of awards and scholarships from the College of Liberal Arts (CoLA) and the University of Texas at Arlington. The CoLA students that receive recognition represent many disciplines, but they have one thing in common: a standard of excellence. 

The 2018 acCOLAdes Ceremony is April'19, from 3:30 PM to 4 PM in the MAC, Lonestar Theatre. A reception is immediately following on the 2nd floor until 5:30 PM. All CoLA Faculty are invited to attend to honor student excellence.  Select students will receive a personal invitation from the Dean to attend the ceremony.  

The acCOLAdes ceremony allows an opportunity highlight student excellence in a single sitting, college-wide. We also want to acknowledge the generosity of  CoLA friends and supporters and the long-term impacts which their gifts are having. The lengthy list of student achievers is reflecting the generous support of our these community partners and reflects great credit upon them, the College of Liberal Arts and The University of Texas at Arlington.

To learn more about opportunities to support student achievement and research, contact CoLA’s Office of Development at (817) 272-6315 or (817) 272-6314.

 accolades_banner


2018 Winners

2017 Winners

2016 Winners

Photo Gallery 2018

Photo Gallery